Всички родители се стремят да дават на децата си разностранно образование, да избират развиващи занятия, за подобряване на определени умения.
Народните танци могат да подпомогнат развитието на важни умения у децата. За всеки родител е трудно да реши къде точно да запише детето си на народни танци. Възникват множество въпроси – в коя школа, при кой учител, как ще се справя с организацията на времето (на детето и на родителя), а с финансите?!…
Научете как да запишете своето дете в Клуб за народни танци БЪЛГАРИН
Но всъщност заниманията по народни танци са изключително полезни за децата. Невробиолозите твърдят, че заниманията с танци особено когато е свързано с изява на сцена, подготвят много добре мозъка за работа с точни науки. Те развиват концентрацията и умението за наблюдателност. В университета в Торонто изследват шестгодишни деца, разделени в 3 групи – деца, занимаващи се с танц, театър и пеене, и ги сравняват с деца, които нямат занимания, свързани с изкуство. Резултатите сочат, че уроците по танц значително повишават коефициента на умствено развитие. Подобно проучване провеждат и в Орегонския университет с деца между 3 и 5 години. Резултатите показват, че децата, занимаващи се с изкуство, в частност танц, имат значително по-добра концентрацията, зрително-пространствено ориентиране и дори умение да смятат по-добре.
Движението, ритъма, емоцията и музиката влияят положително върху развитието на децата които се занимават с народни танци.
Ето няколко аргумента за това:
Активно развитие на двигателни умения и координацията между различните части на тялото . Педиатрите препоръчват да започнете работа по заучаване различни танцови движенията още от ранна детска възраст. Отличен симулатор са игрите „по саме“, например ръченицата, детето може да разгърне фантазията си и да твори в музикалния размер 7/8. Най-трудни за овладяване са ансамбловите танци защото се изисква групата да е в единство което научава мъничетата да работят заедно в екип, ефектът и резултат се проявява във всички случаи, ще го забележите в къщи;
Танците като профилактика за простудни заболявания. Докато танцува, работи смесеното дишане. В процеса участват белите дробове и диафрагмата, което е отлична профилактика за астма и настинки;
Развитие на математическите способности. Колкото и да е странно, има пряка връзка между способността за танцуване като физическата активност и математическите способности. Децата, които се занимават с народни танци, сравняват продължителността на звуците, рисуват образи с танцови движения, постоянно обмислят в ума си, което е реална основа за по-добър успех в математиката.
Не всички деца в детската школа към ансамбъл Българин, ще свързват бъдещата си професия с народния танц. Но от детството свикват с публичните изяви: танцуват в ансамбъл на сцена, ходят на фестивали, конкурси и т.н. Те са самоуверени, обичат да показват уменията си на другите.
Благодарение на отличното развитие на двигателни умения при деца, занимаващи се с народни танци, дясното полукълбо на мозъка работи по-добре. Освен високо ниво на интелигентност това означава отлично развитие на творческия компонент, интуицията, способността за вземане на иновативни решения.

И така, когато избирате за децата програми за развитие, не игнорирайте заниманията по народни танци, които стартират в детската школа към ансамбъл Българин от Октомври 2020 г. В допълнение към изброените предимства, те се възпитават на трудолюбие, упоритост, работа в екип, отговорност учат да ценят и разбират красивото.
Автор: д-р Ивайло Иванов, Творчески директор на ансамбъл Българин